Sold
Lot 338

338. Inge Schiöler, Naturens färger

INGE SCHIÖLER 1908-1971 Naturens färger Signerad INGE SCHIÖLER. Olja på duk, 90 x 100 cm. Inge Schiölers målningar lämnar ingen oberörd. Med fenomenal känsla för färgverkan och gestaltning är han sedan mer än ett halvt sekel tillbaka älskad av konstpubliken. Få anar den sinnessjukdom som drabbade konstnären vid tjugofem års ålder, och som kom att... more
Date
24 Nov 2020
Location
Sweden, Stockholm