Aage Sikker Hansen. En samling ældre tryk, cd(7)
Aage Sikker Hansen (1897-1955), Zebraer, 'Zoo' litografisk tryk, tryksign. og dat. Sikker Hansen '49. Rammemål 86x63,5 cm. Fremstår uden glas. let bulet papir med små ridser og trykmærker. Litografiske tryk: Davre-Gryn' og 'Tobak- for den kræsne ryger', begge med nogle fugtpletter. Rammemål 75x60 cm, samt 68x62,5 cm. Tryk 'FDB Møbler'. Rammemål 77x63 cm(med skader). Dertil to tryk, motiver med piger. Rammemål 58x38,5 cm, samt 75,5x53 cm). Det ene med skade på hjørne. Samt motiv med flagermus, rammemål 21,519,5 cm(med fugtskader)(7)