Ampel
Empire, sannolikt Ryssland. Mörkpatinerad samt brännförgylld brons med monterad glasskiva med graverad dekor av stjärnor och fleurong. Ljusarmar i form av pilar. Takfäste med palmetter och avslutande pinjekotte. För sex ljus. H 62, Ø 63 cm.A probably Russian empire ormolu and patinated bronze six-light chandelier.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Empire, sannolikt Ryssland. Mörkpatinerad samt brännförgylld brons med monterad glasskiva med graverad dekor av stjärnor och fleurong. Ljusarmar i form av pilar. Takfäste med palmetter och avslutande pinjekotte. För sex ljus. H 62, Ø 63 cm.A probably Russian empire ormolu and patinated bronze six-light chandelier.
Condition: For condition report, please contact the department here.