LOT 5950697

Baume & Mercier 'Chronograph'. Vintage herreur i 18 kt. guld med sort skive, 1950'erne

Vintage herrearmbåndsur fra Baume & Mercier, cal. 48, i urkasse af 18 kt. guld, sort skive med arabertal, separat sekundviser, stopursfunktion, plexiglas, monteret med senere læderrem med forgyldt stålspænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 35 mm. Fremstår med brugsspor, patineret skive, plexiglas med ridser/mærker, rem med slid, bagkapsel og urværk ikke signeret. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.15,000

28 Apr 2021
Denmark, Vejle

28 Apr 2021
Denmark, Vejle