Baume & Mercier 'Chronograph'. Vintage herreur i 18 kt. guld med sort skive, 1950'erne
Vintage herrearmbåndsur fra Baume & Mercier, cal. 48, i urkasse af 18 kt. guld, sort skive med arabertal, separat sekundviser, stopursfunktion, plexiglas, monteret med senere læderrem med forgyldt stålspænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 35 mm. Fremstår med brugsspor, patineret skive, plexiglas med ridser/mærker, rem med slid, bagkapsel og urværk ikke signeret. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.15,000