LOT 6127513

Bruno Mathsson. Pernilla lænestol med stel af formspændt bøgetræ, sæde og ryg udspændt med lyst kanvas, sæde, ryg, armlæn samt nakkehynde betrukket med dybhæftet brunt læder. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Dux. SH. 37 cm. Fremstår med brugsspor, læder med brugsslitage, snavset kanvas.

08 Dec 2021
Denmark, Egå

08 Dec 2021
Denmark, Egå