Charles Eames. Kontorstol, Aluminium Group, læder
Charles Eames. Kontorstol fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fem-pasfod i aluminium med hjul.
Sæde og ryg med betræk af chokolade farvet læder med vippefunktion.
Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med ridser og skrammer på armlæn og stel, betræk med alm. slitage.