LOT 5516929

Charles Eames. Kontorstol, Aluminium Group, læder

Charles Eames. Kontorstol fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fem-pasfod i aluminium med hjul.
Sæde og ryg med betræk af chokolade farvet læder med vippefunktion.
Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med ridser og skrammer på armlæn og stel, betræk med alm. slitage.

15 Dec 2019
Denmark, Roskilde

15 Dec 2019
Denmark, Roskilde