LOT 5562423
Charles Eames. Spisebord, 'Segmented Table', kirsebær, Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært spisebord med sortlakeret stamme og firpasfod af forkromet metal, plade fineret og lakeret kirsebær. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra, med mærkat herfra. H. 72, Ø 110 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, afskalning i lakken.
27 Jan 2020
Denmark, Vejle
27 Jan 2020
Denmark, Vejle