Denne auktion er annulleret
Vintage herrearmbåndsur fra Zenith, cal. 106, i urkasse af 18 kt. guld, lys skive med romertal og punktindeks, separat sekundviser, plexiglas, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 35 mm. Samlet vægt inkl. urværk mv.: ca. 37,8 gr. Fremstår med brugsspor, ridser i plexiglas, formentlig udskiftet optrækskrone. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.