LOT 149
Emil Hünten, Hussar Cavalryman
Emil Hünten
1827 Paris - 1902 Düsseldorf
Hussar Cavalryman
Oil on canvas. 32 x 26.5 cm.
Monogrammed and dated lower left: E. H. 60. Provenance
From the estate of a Saarland private collector.
20 Mar 2019
Germany, Cologne
Emil Hünten
1827 Paris - 1902 Düsseldorf
Hussar Cavalryman
Oil on canvas. 32 x 26.5 cm.
20 Mar 2019
Germany, Cologne