LOT 149

Emil Hünten, Hussar Cavalryman

Emil Hünten

1827 Paris - 1902 Düsseldorf

Hussar Cavalryman

Oil on canvas. 32 x 26.5 cm.

Monogrammed and dated lower left: E. H. 60. Provenance

From the estate of a Saarland private collector.

20 Mar 2019
Germany, Cologne

Emil Hünten

1827 Paris - 1902 Düsseldorf

Hussar Cavalryman

Oil on canvas. 32 x 26.5 cm.

20 Mar 2019
Germany, Cologne