Giovanni Battista Piranesi
"Altra Veduta degli avanzi del Pronao del Tempio della Concordia". Signerad i plåten Cavalier Piranesi F. Etsning, 47 x 70,5 cm.
Från "Vedute di Roma" 1748. Enligt etikett på baksidan: "First Paris Edition, watermark double circle Fleur de Lys".
Condition: Ej examinerad ur ram. Delvis gulnad. Sedvanligt mittveck. Rammått: 55 x 77 cm.
Provenance: Inköpt å Stockholms Auktionsverk 1987-11-16, därefter i svensk privatsamling.