LOT 8

Kitty Kielland, "Fra Sandviken" 1890

Olje på lerret, 73 x 127 cm
Signert nede til høyre: Kitty L. Kielland
Påtegnet på blindrammen: Sandviken

UTSTILT
"Kunstudstillingen" (Høstutstillingen), Christiania 1890, Tivolis Circusbygning, kat. nr. 256, annen opphenging.

Kitty Kiellands store maleri fra 1890 har ikke vært fremme i offentligheten på 130 år. Det er en stor ære og glede å få lov til å by det frem for salg på auksjon. Det er lenge mellom hver gang de virkelig gode arbeidene kommer for salg og at et så sentralt verk av Kielland nå kommer frem er derfor en liten sensasjon.

Bildet fikk glitrende omtale i Aftenposten:
«En inderlig Fordybelse i Landskabets Karakter og Stemning møder vi i Frøken Kitty Kiellands «Fra Sandviken», det bedste Billede vi mindes at have set fra denne Kunstnerindes Haand. Ikke alene eier nemlig Skildringen en større Dybde i Følelsen, men Behandlingen er derhos gennemført med en Kraft og Bestemthed, som hendes Arbeider kun sjelden eier. Af stor Skjønhed er den stille, blanke Vandflade, med sine, dybe Skygger, samt de af Solens sidste Straaler belyste hvide Birkestammer i Forgrunden. Ensformig virker de mange smaa, jevnhøie Trær, der tilvenstre omslutter Søen». (Henrik Grosch 1848-1929, senere museumsdirektør) i Aftenposten 6. november 1890 (nr. 696) i innlegg V om Kunstudstillingen 1890"

Kunstudstillingen, senere kalt Høstutstillingen, var en stor begivenhet i Christiania. Opprinnelig var denne utstillingen kun myntet på norske kunstnere. Etter hvert ønsket arrangørene også et innslag av utenlandsk kunst, ikke minst moderne fransk kunst. Erik Werenskiold fikk arrangert at det ble sendt opp fire franske bilder; to av Monet, et av Pissarro og et av Degas, alle til salgs. Det var dermed høy klasse over utstillingen 1890 som ble godt besøkt. Av katalogen kan vi lese at Monets maleri som Nasjonalgalleriet kjøpte kostet 1300 kroner, mens Kiellands maleri kostet 500 kroner.

Kitty Kielland var med å stifte Norsk Kvinnesaksforening i 1884, og var aktivt med i samfunnsdebatten og kulturutviklingen. Sammen med sin gode venn Arne Garborg la hun grunnlaget for at "nyromantikken" ble den ledende retning, som et motsvar til naturalismen og realismen som hadde vært gjeldende i kunst og litteratur i tiårene før. I stedet for hverdagsrealismen og den nøyaktige landskapsskildringen, søkte de å tilføre mystikk og følelser i naturen.

VURDERING
1 000 000 - 1 200 000 NOK
105 930 - 127 116 EUR

26 Oct 2021
Norway, Fornebu

Olje på lerret, 73 x 127 cm

UTSTILT

VURDERING
1 000 000 - 1 200 000 NOK
105 930 - 127 116 EUR

26 Oct 2021
Norway, Fornebu