Log lock, spittoon Stocklås, spottkopp
STOCKLÅS, SPITTKOPP, WOODEN SHELF, 5dlr, folk, 1700s / 1800s, spit cup in limestone with carved decoration, dimensions in brass and box in pewter, wooden shelf length approx. 30 cm
Spottkoppen with provenance Karlsborgs fortress , possibly prisoner work
Included in the theme auction Folklore
STOCKLÅS, SPOTTKOPP, TRÄHYLLA, 5dlr, allmoge, 1700/1800-tal, spottkoppen i kalksten med ristad dekor, mått i mässing samt dosa i tenn, trähyllans längd ca 30 cm
Spottkoppen med proveniens Karlsborgs fästning, möjligen fångarbete
Ingår i temaauktionen Allmoge
Ingår i temaauktionen Allmoge