Market Analytics
Search Price Results
Wish

LOT 1

Pablo Picasso, "Femme assise - (Dora Maar)" 1955

[ translate ]

Litografi trykket i farger, 45/100
Papirmål 104,5 x 69,7 cm
Trykkmål 92 x 60 cm
Signert nede til høyre: Picasso
Trykket av Mourlot i Paris

Rodrigo 038

Utgangspunktet for litografiet var maleriet "Dora Maar" fra 1944, også utgitt som plakat til utstillingen "Exposition Picasso", Musée des Arts Décoratifs, Pavillon Marsan, Paris, juni-oktober 1955.

I portrettet ser vi Picasso sin muse og kjæreste Dora Maar (1907-1997). Picasso møtte henne i Paris gjennom Paul Éluard i 1936. Picasso ble forgapt i den mørke skjønnhetens gåtefulle sjarm og intelligens - hun behersker fransk, spansk og engelsk. Hennes suksess som fotograf, hennes bekjentskap med den parisiske kretsen av surrealister og med politisk aktive intellektuelle, slik som Louis Aragon og André Breton fascinerte Picasso dypt. I løpet av deres åtte års varige forhold laget han mange tegninger, grafiske arbeider og malerier av Dora Maar, og de står igjen som noen av de viktigste verkene Picasso skapte.

Lithograph printed in color, 45/100
Paper size 104.5 x 69.7 cm
Print size 92 x 60 cm
Signed bottom right: Picasso
Printed by Mourlot in Paris

VURDERING / ESTIMATE
200 000 - 250 000 NOK
21 186 - 26 483 EUR

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
26 Oct 2021
Norway, Fornebu
Auction House
Unlock

[ translate ]

Litografi trykket i farger, 45/100
Papirmål 104,5 x 69,7 cm
Trykkmål 92 x 60 cm
Signert nede til høyre: Picasso
Trykket av Mourlot i Paris

Rodrigo 038

Utgangspunktet for litografiet var maleriet "Dora Maar" fra 1944, også utgitt som plakat til utstillingen "Exposition Picasso", Musée des Arts Décoratifs, Pavillon Marsan, Paris, juni-oktober 1955.

I portrettet ser vi Picasso sin muse og kjæreste Dora Maar (1907-1997). Picasso møtte henne i Paris gjennom Paul Éluard i 1936. Picasso ble forgapt i den mørke skjønnhetens gåtefulle sjarm og intelligens - hun behersker fransk, spansk og engelsk. Hennes suksess som fotograf, hennes bekjentskap med den parisiske kretsen av surrealister og med politisk aktive intellektuelle, slik som Louis Aragon og André Breton fascinerte Picasso dypt. I løpet av deres åtte års varige forhold laget han mange tegninger, grafiske arbeider og malerier av Dora Maar, og de står igjen som noen av de viktigste verkene Picasso skapte.

Lithograph printed in color, 45/100
Paper size 104.5 x 69.7 cm
Print size 92 x 60 cm
Signed bottom right: Picasso
Printed by Mourlot in Paris

VURDERING / ESTIMATE
200 000 - 250 000 NOK
21 186 - 26 483 EUR

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
26 Oct 2021
Norway, Fornebu
Auction House
Unlock