LOT 5434510
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen, 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med almindelig brugsspor, mærker, ridser.
18 Sep 2019
Denmark, Helsingør
18 Sep 2019
Denmark, Helsingør