Rolex 'Oyster Perpetual'. Vintage herreur i 14 kt. guld med lys skive, ca. 1951
Vintage herrearmbåndsur fra Rolex, model Oyster Perpetual, ref.nr.: 6084, i urkasse af 14 kt. guld, lys skive med forgyldt stregindeks, original riflet optrækskrone med gammelt logo, plexiglas, monteret med nyere Hirsch-rem, automatisk urværk. Ø. 34 mm. Fremstår med brugsspor, renoveret skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.