LOT 484

Spegel

Gustavianskt stockholmsarbete av Anders Öberg (verksam som spegelfabrikör i Stockholm 1780-1800). Signerad med kallstämpel AÖB. Förgylld och bronserad. Genombrutet arkitektoniskt krön med dekor av fleuroner och rosenkvistar. Nederdel med draperingar, sköld och rosett. Tvådelat glas. H 160, B 66 cm.A Gustavian mirror by Anders Öberg, Stockholm 1780‑1800.

09 Dec 2021
Sweden, Uppsala

09 Dec 2021
Sweden, Uppsala