LOT 16

Theodor Kittelsen, "Sommernatt" 1900

Olje på lerret, 45 x 92 cm
Signert nede til høyre: Th. Kittelsen 1900

Signert, datert og titulert bak på lerretet: Th Kittelsen 1900 Sommernat

PROVENIENS
Ingeborg Onsum -1924-1941-
Stella Woxen -1957-
Privat eie

UTSTILT
"Th. Kittelsen. Mindeutstilling". Blomqvist Kunstutstilling, Oslo 1924, kat. nr. 46.
"Th. Kittelsen malerier - akvareller - tegninger". Kunstnernes Hus, Oslo 1941, kat. nr. 28.
"Theodor Kittelsen". Kunstnernes Hus, Oslo 1957, kat. nr. 279.
"Theodor Kittelsen". Oslo Kunstforening 1964, kat. nr. 706.
"Theodor Kittelsen". Stiftelsen Modums Blaafarveværk, Åmot 1980, kat.nr. 59.

LITTERATUR
Steinsvik, Tone Sinding "Th. Kittelsen 1857-1914. Stiftelsen Modums Blaafarveværk 2014.
Tangerud, Åse. 2014. «Th. Kittelsens Lauvlia i Sigdal”. www.theodorkittelsen.no/kittelsens-lauvlia-i-sigdal/.
Koefoed, Holger og Økland, Einar "Th. Kittelsen: fra Lauvlia til våre hjerter", Lauvlia 2007.

Maleriet er nærmest en variasjon av motivet til Theodor Kittelsens store hovedverk "Andersnatten" malt tre år senere og solgt på auksjon hos Blomqvist til ny norsk prisrekord på Jubileumsauksjon "Blomqvist 150 år" i 2020.

I «Sommernat» fra 1900 ser vi igjen at Kittelsen behersket komposisjonen og med en utsøkt koloritt danner en fullendt malerisk balanse med en slående virkning på betrakteren. Det er et øyeblikksbilde der de siste solstråler svinner hen, og skogen mørkner. "Sommernat" er et av flere av Kittelsens skildringer av naturens stemning rundt Soneren, innsjøen i Sigdal hvor kunstneren hadde sitt atelier på Lauvlia. Herfra hadde han utsikt rett mot den litt besynderlige fjelltoppen Andersnatten. Kittelsen selv beskrev opplevelsen av fjellet slik: "Da løftet Andersnatten sit mørke tungsindige kjæmpehode over alt andet. Som et vældig troll stirret fjeldet over til lille Lauvlia."

Motivet er en fremstilling av "den lyse lette luften dirrende av sommer" som man ellers finner mest i akvarellene. Besjelingen av naturen, med trollet som lurer i skogen, blir fremhevet av de skarpe kontrastene og den stiliserte fjelltoppen, også trekk vi kjenner vi igjen fra noen andre ny-romantiske kunstnere fra tiden. Harald Sohlberg, Harriet Backer, Christian Skredsvig og Halvdan Egedius bærer alle frem arven fra bondekulturen og naturmystikken som bilder på "Det Norske".

Det er på den ene siden et øyeblikksbilde der de siste solstråler svinner hen, og vannflaten ligger speilblank og stille. På samme tid aner vi at noe lurer i skogen. Under den harmoniske overflaten lurer de underjordiske, som først kan vise seg etter at solen har gått ned.

For spørsmål eller besiktigelsesrapport for dette kunstverket, send oss gjerne en epost til kontakt@blomqvist.no

14 Dec 2021
Norway, Fornebu

Olje på lerret, 45 x 92 cm

PROVENIENS
Ingeborg Onsum -1924-1941-
Stella Woxen -1957-
Privat eie

UTSTILT

LITTERATUR

14 Dec 2021
Norway, Fornebu