Wilhelm Kåge
Tallrikar, fyra stycken. Gustavsberg 1955. Provtallrikar egenhändigt signerade samt daterade KÅGE PROV 7-12-55. Benporslin, polykromt bemålat. Ø 24,5 cm.
Condition: En tallrik med ett större kantnagg undertill. En tallrik med en genomgående spricka från kanten c:a 2 cm.
Provenance: Ur professor Wilhelm Kåges (1889‑1960) kvarlåtenskap.
Därefter genom arv till hans dotter Christina Kåge (1942-2019).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
Literature:
Literature: