Wilhelm Kåge
"Ådalsliden" samt Gård vid kusten. Signerade och daterade Kåge 43. Gouache på pannå, två stycken. 26 x 35 respektive 26 x 41 cm.
Condition: En glasad och därför ej examinerad ur ram. Ytsmuts, fläckar och märken. Helhetsintrycket gott. Rammått: 38 x 47 samt 38 x 54 cm.
Provenance: Ur professor Wilhelm Kåges (1889‑1960) kvarlåtenskap.
Därefter genom arv till hans dotter Christina Kåge (1942-2019).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.