Wilhelm Kåge
Landskapsscen med hus, två kompositioner. En signerad Kåge samt en signerad och daterad Kåge 43. Olja på pannå, 33,5 x 41 cm samt gouache på pannå, 26 x 40 cm.
Condition: Den glasade gouachen är ej examinerad ur ram. Ytsmuts. Små märken och fläckar. Som helhet i god kondition. Rammått: 34 x 48 samt 36 x 43,5 cm.
Provenance: Ur professor Wilhelm Kåges (1889‑1960) kvarlåtenskap.
Därefter genom arv till hans dotter Christina Kåge (1942-2019).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.