Wilhelm Kåge
Landskap med telefonstolpe. Signerad och daterad Kåge 46 samt signerad och daterad Wilhelm Kåge 1946 på spännramen. Olja på duk, 38 x 55 cm.
Condition: Ytsmuts. Obetydliga märken. I god kondition. Rammått: 55 x 73 cm.
Provenance: Ur professor Wilhelm Kåges (1889‑1960) kvarlåtenskap.
Därefter genom arv till hans dotter Christina Kåge (1942-2019).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.