LOT 10
10. Uno Åhrén, vägglampa, Svenskt Tenn
UNO ÅHRÉN, vägglampa, Svenskt Tenn, modell 468, formgiven 1929, 1930-tal, stomme av tenn, rund skiva av opakt vitt glas, höjd 32, diameter 27 cm; smärre slitage
Modellen finns avbildad i Firma Svenskt Tenns produktkatalog 1930.
24 Nov 2020
Sweden, Stockholm
24 Nov 2020
Sweden, Stockholm