LOT 41
41. Axel Larsson, gungstol, SMF, Bodafors
AXEL LARSSON, gungsstol, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930-tal, modell 802/1, bonad björk, sits och rygg i svart läder med stickningar i rött, höjd 65, sitthöjd 36 cm; smärre slitage
LITTERATUR
Omnämnd i Bodafors katalogen från 1932, bild 10
Beskriven som Brasfåtölj nr 802/1.
24 Nov 2020
Sweden, Stockholm
LITTERATUR
24 Nov 2020
Sweden, Stockholm