67. Arne Norell, "Gary" fåtöljer 1 par 1950-tal
ARNE NORELL, "Gary", (Tummen), fåtöljer, 1 par, Gösta Westerbergs möbler, Stockholm 1950-tal, formgivna 1952, ben i bok, stoppad sits och rygg i tyg, höjd 76 cm; slitage
HISTORIK
Arne Norell var verksmästare hos Gösta Westerberg. "Tummen" ritades 1952 och visades första gången under Önskehemsutställningen. Ny kostade den 365 kr.
LITTERATUR
Andreas Siesing, "Svenska möbler - folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis, Stockholm 2015, sid 8, modellen avbildad i annons från Gösta Westerberg år 1952.
HISTORIK
LITTERATUR