LOT 9

9. Björn Trägårdh, stolar, 4 st.

BJÖRN TRÄGÅRDH, karmstolar, 4 st., Svenskt Tenn 1932, ben av alm, klädda med grönt skinn, höjd 84, sitthöjd 45 cm; slitage

PROVENIENS
Karmstolarna inköptes i november 1932 och har funnits i samma familjs ägo sedan dess. Enligt kopia på kvittot kostade karmstolarna 189 kr / styck.

UTSTÄLLD
Lilnade karmstolar utställt på Röhsska i Göteborg 1932.

24 Nov 2020
Sweden, Stockholm

PROVENIENS

UTSTÄLLD

24 Nov 2020
Sweden, Stockholm