ARNE JACOBSEN, MODELL 3315
"Ägget" för Fritz Hansen, Danmark 1958-63. Stämplad FH, made in Denmark. Originalskick, klädsel i svart skinn, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium. Fåtöljen formgavs 1958 till SAS Royal Hotel, Köpenhamn och denna tidiga modell 3315 har ingen dyna. B 82, Dj ca 70, H 107 cm. Åldersrelaterade skador och slitage, veck, ryggsidan solblekt. En liten öppning i sömmen vid sitsen. Stoppningen bör ses över.