Åkdyna
Österlen, Löderup/Hagestad, Rosengång, baksidan i dukagång och munkabälte 1800-talets mitt. Rölakan. 100 x 50 cm.
Condition: Skadade tofsar i hörnen. Smärre slitage.
Provenance: Anna Lisa (1924-2005) och Manfred Perssons (1921-2013) textilsamling.
Exhibited: Himmelskt vackert - vävnader från Österlen, Ystad Klostret, 2014.
Literature:
Literature: