LOT 78

Alfred Wahlberg

Kustlandskap från Fiskebäckskil mot Manholmen. Signerad och daterad AfW Lysekil 18/7 62. Olja på duk lagd på pappannå, 13,5 x 24 cm.

Målningen utgör en av de tidigaste kända plein air studierna av Wahlberg och en av de tidigaste kända plein air studierna av en svensk konstnär tillhörande den grupp konstnärer som kom att rymmas inom termen friluftsmåleriet.

Provenance: Byggmästare C. A. Eriksson (åtminstone vid 1907), Gustavsviks herrgård, Saltsjö-Boo.

Exhibited: Konstakademien, Stockholm, ”Alfred Wahlberg. Minnesutställning”, 1907, nr. 4.

Literature: J. K. Janzon (Spada), Alfred Wahlberg, Sveriges Allmänna Konstförenings Publikation XVII, 1909, s. 201.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala