LOT 80

Alfred Wahlberg

Franskt höstlandskap - Anvers-sur-Oise. Signerad och daterad Alf. Wahlberg Anvers le 10 Nov 91. Olja på pannå, 18 x 27 cm.

Provenance: Grosshandlare Erik “Note” Nordkvist (1887‑1957), Falun.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Literature: Christian Faerber (red.), Konst i svenska hem II: målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, 1942, upptagen i Grosshandlare Erik Nordkvist, Faluns samling, nr. 183, s. 143.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala