Alvar Aalto Pall "X602" 1950-tal
Alvar Aalto: 1898-1976 Kuortane, FinlandPall på tre solfjäderformade ben i lackad björk med stoppad sits klädd i konstläderFormgiven 1954 för O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B (LTD. Möbel- och byggnadsarbetsfabriken A.B)Höjd: 45 cmKonditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, märken och repor, etikett har lossnat, inga övriga anmärkningar--------------------------Alvar Aalto: 1898-1976 Kuortane, FinlandStool on three fan-shaped legs in lacquered birch with upholstered seat covered in artificial leatherDesigned in 1954 for O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B (LTD. Möbel- og bygningsarbetsfabriken A.B)Height: 45 cmCondition report: Minor use- and age-based wear, marks and scratches, label has come off, no other remarks
[ translate ]View it on