Alvar Aalto
Alvar Aalto (Finland 1898‑1976). Taklampa. Modell A118. Valaistustyö, Finland 1950/60-tal. Vitlackerad aluminium och detaljer i mässing. Riktbar skärm. Ø 35 cm.A rare Alvar Aalto ceiling light, model A118, Valaistustyö, Finland 1950/60s. Diameter 35 cm.
Modellen formgiven 1957.
Modellen finns bl.a. i stadsbiblioteket i Rovaniemi.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se
Provenance: Gåva från Alvar Aalto till vännen och arkitektkollega professor Nils Ahrbom (1905‑1997).
Därefter i arv inom familjen.
Modellen formgiven 1957.
Därefter i arv inom familjen.