Alvar Aalto

Alvar Aalto (Finland 1898‑1976). Taklampa. Modell A118. Valaistustyö, Finland 1950/60-tal. Vitlackerad aluminium och detaljer i mässing. Riktbar skärm. Ø 35 cm.A rare Alvar Aalto ceiling light, model A118, Valaistustyö, Finland 1950/60s. Diameter 35 cm.

Modellen formgiven 1957.

Modellen finns bl.a. i stadsbiblioteket i Rovaniemi.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

Provenance: Gåva från Alvar Aalto till vännen och arkitektkollega professor Nils Ahrbom (1905‑1997).
Därefter i arv inom familjen.

14 May 2024
Sweden, Uppsala

Modellen formgiven 1957.

Därefter i arv inom familjen.

14 May 2024
Sweden, Uppsala