Ampel glas & gjutjärn 1900-tal
Hängande taklampa / ampel med en ljuskällaStomme i gjutjärn och kupa i matt glas med invändig dekor i reliefTotal höjd inkl kedja: 62 cmKonditionsrapport: Ej funktionstestad, mindre åldersbaserat slitage, märken och repor, inga övriga anmärkningar ------------------------ Ceiling lamp in glass & cast iron 20th centuryHanging ceiling lamp with one light sourceFrame in cast iron and dome in frosted glass with interior decoration in reliefTotal height including chain: 62 cmCondition report: Not functionally tested, minor age-based wear, marks and scratches, no other remarks