Search Price Results
Wish

LOT 89

Anders Zorn

[ translate ]

”Spanjorska i svart mantilj”. Signerad och daterad Zorn 82 samt signerad och daterad Zorn 1882. Akvarell och täckvitt på papper, 31 x 23,5 cm.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Ursprungligen i Edvard Casparssons samlingar (i gåva direkt av konstnären).
Direktör Axel Jacobsens samlingar.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, “IV:de konstauktion. Jean Jahnssons samlingar av porslin, glas och miniatyrer samt målningar och skulpturer från skilda samlingar”, 14‑16 mars 1934, kat. nr. 143.
Fru disponent Björkman, Örebro, förvärvad vid ovanstående auktion.
Auktionsfirma G. Jahnsson, mars 1954.
Bukowskis, Stockholm, 1‑4 november 1983, kat. nr. 408.
Bukowskis, Stockholm, 12‑13 december 1990, kat. nr. 112.
Bukowskis, Stockholm, 25‑27 november 1998, kat. nr. 256.
Bukowskis, Stockholm, 24‑26 november 1999, kat. nr. 219.
Åmells konsthandel, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, 5 december 2002, kat. nr. 1673.
Maudie (1926-2017) och professor Sven Oleruds (1923-2020) samling.

Literature: Tor Hedberg, Anders Zorn. Ungdomstiden. 1860‑1893, SAK, 1923, avbildad s. 50, bild 40.
Nils Lago-Lengquist, En konstälskares hem i Djursholm, artikel i “Svenska hem i ord och bilder”, 1930, troligtvis identisk med “Dam i svart mantilla”, omnämnd s. 55.

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

”Spanjorska i svart mantilj”. Signerad och daterad Zorn 82 samt signerad och daterad Zorn 1882. Akvarell och täckvitt på papper, 31 x 23,5 cm.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Ursprungligen i Edvard Casparssons samlingar (i gåva direkt av konstnären).
Direktör Axel Jacobsens samlingar.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, “IV:de konstauktion. Jean Jahnssons samlingar av porslin, glas och miniatyrer samt målningar och skulpturer från skilda samlingar”, 14‑16 mars 1934, kat. nr. 143.
Fru disponent Björkman, Örebro, förvärvad vid ovanstående auktion.
Auktionsfirma G. Jahnsson, mars 1954.
Bukowskis, Stockholm, 1‑4 november 1983, kat. nr. 408.
Bukowskis, Stockholm, 12‑13 december 1990, kat. nr. 112.
Bukowskis, Stockholm, 25‑27 november 1998, kat. nr. 256.
Bukowskis, Stockholm, 24‑26 november 1999, kat. nr. 219.
Åmells konsthandel, Stockholm.
Stockholms Auktionsverk, 5 december 2002, kat. nr. 1673.
Maudie (1926-2017) och professor Sven Oleruds (1923-2020) samling.

Literature: Tor Hedberg, Anders Zorn. Ungdomstiden. 1860‑1893, SAK, 1923, avbildad s. 50, bild 40.
Nils Lago-Lengquist, En konstälskares hem i Djursholm, artikel i “Svenska hem i ord och bilder”, 1930, troligtvis identisk med “Dam i svart mantilla”, omnämnd s. 55.

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock