Anna Ehrner Lyktor & skålar "Atoll" 1900-tal (6 st)

Anna Ehrner född: 1948 Sex stycken skålar och lyktor från serien "Atoll" Gjuten glasmassa med svepande stråk i polykroma färgerEtikettmärkta: Kosta BodaHöjd skålar: 8,5 - 6,5 cmDiameter: 18 - 11,5 cmKonditionsrapport: Mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar --------------------------Anna Ehrner Lanterns & bowls "Atoll" 20th century (6 pcs)Anna Ehrner born: 1948Six bowls and lanterns from the "Atoll" seriesCast glass mass with sweeping lines in polychrome coloursLabeled: Kosta BodaBowl height: 8.5 - 6.5 cmDiameter: 18 - 11.5 cmCondition report: Minor wear and tear, no other remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea