Search Price Results
Wish

LOT 43

Antoine Pesne

[ translate ]

Efter, 1700-tal. Ett par. Porträtt föreställande kung Adolf Fredrik iklädd broderad jacka bärandes Serafimerordens blå band och hans gemål drottning Lovisa Ulrika iklädd broderad klänning med hermelinbrämad mantel i blå sammet. Pastell, 56,5 x 48 cm vardera (dagermått).

I krönta ramar.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Vera Tersmeden (1892‑1987), Stockholm.
Därefter i arv till förutvarande ägare.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Efter, 1700-tal. Ett par. Porträtt föreställande kung Adolf Fredrik iklädd broderad jacka bärandes Serafimerordens blå band och hans gemål drottning Lovisa Ulrika iklädd broderad klänning med hermelinbrämad mantel i blå sammet. Pastell, 56,5 x 48 cm vardera (dagermått).

I krönta ramar.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Vera Tersmeden (1892‑1987), Stockholm.
Därefter i arv till förutvarande ägare.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock