Antoine Pesne
Efter, 1700-tal. Ett par. Porträtt föreställande kung Adolf Fredrik iklädd broderad jacka bärandes Serafimerordens blå band och hans gemål drottning Lovisa Ulrika iklädd broderad klänning med hermelinbrämad mantel i blå sammet. Pastell, 56,5 x 48 cm vardera (dagermått).
I krönta ramar.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Vera Tersmeden (1892‑1987), Stockholm.
Därefter i arv till förutvarande ägare.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Efter, 1700-tal. Ett par. Porträtt föreställande kung Adolf Fredrik iklädd broderad jacka bärandes Serafimerordens blå band och hans gemål drottning Lovisa Ulrika iklädd broderad klänning med hermelinbrämad mantel i blå sammet. Pastell, 56,5 x 48 cm vardera (dagermått).
I krönta ramar.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Vera Tersmeden (1892‑1987), Stockholm.
Därefter i arv till förutvarande ägare.