Armband
. Så kallat ”jarretière”. 18K guld med en lapis lazuli respektive heliotrop. Oidentifierad mästarstämpel ”P&P”. Paris, 1860/70-tal. Bestående av fem rader flätade ring- och ankarlänkar. Avslutande stiliserade kottar. Ovalt lås med utbytbar lapis lazuli eller heliotrop plakett. Omsluten av flätad dekor. Totallängd ca 21 cm. Längd justerbar. Vikt ca 83,5 gram.A gold, lapis lazuli and heliotrope jarretière bracelet. Paris ca. 1860/70s.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. Så kallat ”jarretière”. 18K guld med en lapis lazuli respektive heliotrop. Oidentifierad mästarstämpel ”P&P”. Paris, 1860/70-tal. Bestående av fem rader flätade ring- och ankarlänkar. Avslutande stiliserade kottar. Ovalt lås med utbytbar lapis lazuli eller heliotrop plakett. Omsluten av flätad dekor. Totallängd ca 21 cm. Längd justerbar. Vikt ca 83,5 gram.A gold, lapis lazuli and heliotrope jarretière bracelet. Paris ca. 1860/70s.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.