Search Price Results
Wish

LOT 3

Armband

[ translate ]

. Så kallat ”jarretière”. 18K guld med en lapis lazuli respektive heliotrop. Oidentifierad mästarstämpel ”P&P”. Paris, 1860/70-tal. Bestående av fem rader flätade ring- och ankarlänkar. Avslutande stiliserade kottar. Ovalt lås med utbytbar lapis lazuli eller heliotrop plakett. Omsluten av flätad dekor. Totallängd ca 21 cm. Längd justerbar. Vikt ca 83,5 gram.A gold, lapis lazuli and heliotrope jarretière bracelet. Paris ca. 1860/70s.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

. Så kallat ”jarretière”. 18K guld med en lapis lazuli respektive heliotrop. Oidentifierad mästarstämpel ”P&P”. Paris, 1860/70-tal. Bestående av fem rader flätade ring- och ankarlänkar. Avslutande stiliserade kottar. Ovalt lås med utbytbar lapis lazuli eller heliotrop plakett. Omsluten av flätad dekor. Totallängd ca 21 cm. Längd justerbar. Vikt ca 83,5 gram.A gold, lapis lazuli and heliotrope jarretière bracelet. Paris ca. 1860/70s.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock