Arne Jacobsen, par Grand Prix stole model 3130 (2)
Arne Jacobsen. Et par Grand Prix stole, model 3130, med skal af formspændt hvidlakeret finér, ben af forkromede stålrør, sædehøjde 43 cm. Udført hos Fritz Hansen med mærke i bund med nr. 0264. Der medfølger to løse sædehynder. Brugsspor, krakelering ved ryglænets overgang til sædet men fast ryg, ene stol mangler propper på ben.