LOT 75

August Malmström

”Odygd (Ordningens återställande)”. Signerad A. M-m. Olja på pannå, 36 x 27 cm.

Provenance: Tidigare i bokförläggare Albert Bonniers (1820‑1900) samlingar, Stockholm.
Åmells konsthandel, Stockholm.

Literature: Svea. Folk-Kalender för 1869, s. 140 (illustrerad i xylografi).
Ny Illustrerad Tidning, 1872, s. 210.
J. Jaeger, Illustrerad katalog öfver fotografier efter konstverk, 1883, nr. 162.
Hvar 8 Dag. Illustreradt Magazin, 1901, s. 52.
Tomas Björk, August Malmström. Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld, 1997, omnämnd och illustrerad (i form av xylografi) s. 203 samt upptagen i katalogen under kategori D: “Barnmotiv” s. 359 som nr. 9.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala