Axel Einar Hjorth

Axel Einar Hjorth (1888‑1959). Bord. ”Utö”. Nordiska Kompaniet 1930-tal. Syrbetsad och oljad furu. L 170, B 55, H 74 cm.An Axel Einar Hjorth ’Utö’ stained pine table, Nordiska Kompaniet 1930s. Length 170, Width 55, Height 74 cm.

Modellen formgiven 1932.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

Provenance: Ingenjör och arkitekt Theodor Anton Bergen (1882‑1957).

Theodor Anton Bergen lät uppföra ett sommarhus benämnt Uggleboet på familjens vidsträckta skärgårdsställe i Stockholms skärgård vid mitten av 1930-talet. Sommarhuset inreddes med möbler som beställdes och tillverkades av Nordiska Kompaniet.

14 May 2024
Sweden, Uppsala

Modellen formgiven 1932.

14 May 2024
Sweden, Uppsala