LOT 29

BLÅVITA GOLVVASER, TVÅ ST

Korea, 17/1800-tal. Koboltdekor med bland annat fiskare i sjölandskap. Höjd 36,5 resp. 37,5 cm. Sprickor, krackelering, förväntat åldersrelaterat ytslitage. Referens: för i det närmaste identisk, se "Korean Pottery and Porcelain of the Yi Period" (G. St. G.M. Gompertz, London, 1967, Faber and Faber, foto nr 108) där denna typ av vas dateras till 1700-talet.

16 Jan 2018
Sweden, Landskrona

16 Jan 2018
Sweden, Landskrona