BROSCH MED DIAMANTER
18K röd- och vitguld besatt med en större briljant/antikslipad diamant ca 0,75 ct, 16 antikslipade diamanter i graderad storlek samt mindre diamant. Total diamantvikt enligt uppgift ca 3,05 ct. Art déco, 1900-talets första hälft. Svensk importstämpel. Längd 7 cm. Baksidan något mörknad p.g.a. lagning.