Bägare på kulfötter
Silver. Karolinsk barock. Karsten Fedder d.y, Visby saknar årsindex men mästaren verksam 1689‑1705. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Svagt konisk form på tre kulfötter. Livet med graverat bröllopsmonogram i lagerkartusch ”I.Å B.S 1695”. H 5,5 cm. Vikt c:a 53 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker by Karsten Fedder, Visby 1689‑1705.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Karsten Fedder d.y, Visby saknar årsindex men mästaren verksam 1689‑1705. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Svagt konisk form på tre kulfötter. Livet med graverat bröllopsmonogram i lagerkartusch ”I.Å B.S 1695”. H 5,5 cm. Vikt c:a 53 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker by Karsten Fedder, Visby 1689‑1705.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.