Bägare på kulfötter
Silver. Karolinsk barock. Johan Biörck, Västerås omkring år 1700 mästaren verksam 1680‑1709 (1716). Omstämplad i Nyköping 1703. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre kulfötter. Livet med märkning PM SI 1703. Graverad dekor av blomster. H 7,5 cm. Vikt c:a 103 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker by Johan Biörck, Västerås 1680‑1709.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.