Bägare på kulfötter
Silver. Senbarock. Johan Svensson Berg, Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1719‑1745 (1747). Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Svagt konisk form på tre kulfötter. Livet med driven och punsad dekor av blomster och fåglar. H 9 cm. Vikt c:a 111 gram.A Swedish late baroque parcel-gilt silver beaker by Johan Svensson Berg, Norrköping 1719‑1745.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Senbarock. Johan Svensson Berg, Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1719‑1745 (1747). Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Svagt konisk form på tre kulfötter. Livet med driven och punsad dekor av blomster och fåglar. H 9 cm. Vikt c:a 111 gram.A Swedish late baroque parcel-gilt silver beaker by Johan Svensson Berg, Norrköping 1719‑1745.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.