Search Price Results
Wish

LOT 41

Bägare på kulfötter

[ translate ]

Silver. Senbarock. Johan Svensson Berg, Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1719‑1745 (1747). Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Svagt konisk form på tre kulfötter. Livet med driven och punsad dekor av blomster och fåglar. H 9 cm. Vikt c:a 111 gram.A Swedish late baroque parcel-gilt silver beaker by Johan Svensson Berg, Norrköping 1719‑1745.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Silver. Senbarock. Johan Svensson Berg, Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1719‑1745 (1747). Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Svagt konisk form på tre kulfötter. Livet med driven och punsad dekor av blomster och fåglar. H 9 cm. Vikt c:a 111 gram.A Swedish late baroque parcel-gilt silver beaker by Johan Svensson Berg, Norrköping 1719‑1745.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock
View it on