Bägare
Silver. Barock. Didrik Hansson Hysing, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1676‑1701. Utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form med sexpassformat liv. Undersida med lodangivelse 39 lod. H 16 cm. Vikt c:a 491 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver beaker by Didrik Hansson Hysing, Stockholm 1676‑1701.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Falk Simons silversamling, inv. nr. 85.
Lars Bellmans silversamling.
Literature: Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, 1938, auktionens bägare upptagen som kat. nr. 58, avbildad plansch 15.
Nils G. Wollin (red), Svensk Nyttokonst, Konsthantverkarnas Gille, 1929, Falk Simons Silversamling – Av Arvid Posse, beskriven och avbildad s. 61, kat. nr. 59.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Barock. Didrik Hansson Hysing, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1676‑1701. Utförd före 1689. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form med sexpassformat liv. Undersida med lodangivelse 39 lod. H 16 cm. Vikt c:a 491 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver beaker by Didrik Hansson Hysing, Stockholm 1676‑1701.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Falk Simons silversamling, inv. nr. 85.
Lars Bellmans silversamling.
Literature: Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, 1938, auktionens bägare upptagen som kat. nr. 58, avbildad plansch 15.
Nils G. Wollin (red), Svensk Nyttokonst, Konsthantverkarnas Gille, 1929, Falk Simons Silversamling – Av Arvid Posse, beskriven och avbildad s. 61, kat. nr. 59.