Bägare
Silver. Barock. Jöran Eriksson Straus, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1673‑1688. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form. Rikt driven dekor av fåglar, blomster och akantus. H 14 cm. Vikt c:a 320 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver beaker by Jöran Eriksson Straus, Stockholm 1673‑1688.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Barock. Jöran Eriksson Straus, Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1673‑1688. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form. Rikt driven dekor av fåglar, blomster och akantus. H 14 cm. Vikt c:a 320 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver beaker by Jöran Eriksson Straus, Stockholm 1673‑1688.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.