Bägare
Silver. Karolinsk barock. Henrik Reimers,Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1684‑1693. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Driven dekor av blommor och akantus. H 9 cm. Vikt c:a 97 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker by Henrik Reimers, Norrköping 1684‑1693.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Henrik Reimers,Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1684‑1693. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Driven dekor av blommor och akantus. H 9 cm. Vikt c:a 97 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker by Henrik Reimers, Norrköping 1684‑1693.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.