Bägare
Silver. Karolinsk barock. Johan Hansson Teelning, Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1661‑1711. Invändigt samt utvändigt förgylld. Livet med graverad dekor samt kyrilliskt monogram i kartusch. H 14 cm. Vikt c:a 230 gram.A Carolean baroque gilt silver beaker by Johan Hansson Teelning, Norrköping 1661‑1711.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Johan Hansson Teelning, Norrköping saknar årsindex men mästaren verksam 1661‑1711. Invändigt samt utvändigt förgylld. Livet med graverad dekor samt kyrilliskt monogram i kartusch. H 14 cm. Vikt c:a 230 gram.A Carolean baroque gilt silver beaker by Johan Hansson Teelning, Norrköping 1661‑1711.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.