Bägare
Silver. Karolinsk barock. Saknar mästarstämpel, sannolikt Stockholm 1696. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund fot. H 17 cm. Vikt c:a 396 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker, probably Stockholm 1696.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Saknar mästarstämpel, sannolikt Stockholm 1696. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund fot. H 17 cm. Vikt c:a 396 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker, probably Stockholm 1696.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Similar Items
Luxembourg Germany Login
Literature Europe Login