Bägare
Silver. Karolinsk barock. Anders Bengtsson Starin, Stockholm 1706. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form med rund profilerad fot. H 8,5 cm. Vikt c:a 91 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker by Anders Bengtsson Starin, Stockholm 1706.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Karolinsk barock. Anders Bengtsson Starin, Stockholm 1706. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form med rund profilerad fot. H 8,5 cm. Vikt c:a 91 gram.A Carolean baroque parcel-gilt silver beaker by Anders Bengtsson Starin, Stockholm 1706.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.